RB Ülemiste ühisterminali võidutööd selguvad novembris

Homme, 3. septembril langeb RB Ülemiste ühisterminali arhitektuurse ideekonkursi tähtaeg. Konkursile esitatud töid hakkab hindama 9 liikmeline rahvusvaheline žürii.

Žürii esimehe, Rail Baltic Estonia juhi Riia Sillave sõnul on nii kohalike kui välismaiste arhitektide huvi konkursi vastu olnud suur. Ühtlasi tunneb Sillave heameelt, et käimasoleva rahvusvahelise konkursi töid hakkab hindama nimekas žürii.
„Žürii ülesandeks on leida kolm kõige paremat ja teostatavat arhitektuurset lahendust. Nende autoritega asume läbirääkimistesse, et saaksime juba käesoleval aastal terminali projekteerimisega alustada,“ selgitas Sillave. 

Üheksaliikmelisest žüriist enamuse moodustavad arhitektid. Žüriisse kuuluvad lisaks Sillavele ka Pro Kapital Eesti AS juhatuse liige Allan Remmelkoor, AS Eesti Raudtee arendusjuht Andrus Noor ja Mainor Ülemiste nõukogu liige Andrus Kaldalu. Eesti arhitekte esindavad žüriis endine pikaajaline Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd ja Ülemiste piirkonna struktuuriplaani koostaja Mattias Agabus.

Välismaist kogemust ja kompetentsi lisavad žürii tööle arhitekt Janis Dripe, kes on olnud Läti kultuuriminister, Riia linna peaarhitekt ja Läti Arhitektide Liidu president ning on osalnud mitmete nimekate arhitektuurivõistluste žüriides. Muuhulgas oli Dripe ka Rail Baltica Riia keskvaksali ideekonkursi žürii esimees.
Jesper Gottlieb on aga kogenud ja tunnustatud Taani arhitekt, kes osalenud mitmete nimekate ideelahenduste loomisel nii Skandinaavias kui väljaspool. Tema arhitektuuribüroo portfellist leiab mitmeid transpordi ja liikuvusega seotud objekte, nagu Riia keskvaksali ja Daugava silla ideelahendus, erinevate Euroopa raudteejaamade/terminalide lahendused (Amsterdam, Hamburg, Copenhagen Central). 2015. aastal sai Gottliebi büroo Skandinaavia ühe ihaldatuima arhitektuurivaldkonna tunnustuse, Nykredit Architecture Prize, osaliseks.
Lisaks Gottliebile kuulub žüriisse ka teine Taani arhitekt, Thomas Grave-Larsen, kes on Skandinaavia suurimate hulka kuuluva arhitektuuribüroo Arkitema Arhitektid infrastruktuuriprojektide juht.

Oma karjääris on ta ennekõike keskendunud komplekssetele infrastruktuuri projektidele. Nimekaimad projektid tema portfellis on Kopenhaageni metroo ja Kopehaageni lennujaama laiendus.

RB Ülemiste ühisterminali arhitektuurne idee lahendab nii terminalihoone kui sellega piirneva ala. Oluline komponent selles on jalakäijate ja kergliikluse tarbeks loodav sujuv raudteealune ühendus. Ühisterminali eesmärk on olla piirkonna ühistranspordisõlm ja tõmbekeskus, mis koosneb terminalihoonest, terminaliväljakust ja selle pikendusest, raudteetaristust (1520 mm ja 1435 mm laiusega rööbasteed, ooteplatvormid jne) ja bussijaamast, moodustades funktsionaalselt ja ruumiliselt terviku. Kõrvuti ideelahendustega oodatakse arhitektuurivõistlusel osalejatelt projekteerimistööde maksumuse indikatsiooni, et saada esmane hinnang idee teostatavusele. Arhitektuurivõistluse auhinnafond on kokku 77 000 eurot, millega premeeritakse žürii poolt välja valitud kolme võitjat, samuti väljastatakse kaks ergutuspreemiat.

Shopping Basket